بهترین زمان برای نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر چقدر است؟

Adminنویسنده: Admin
بازدید: 1,338 بازدید
نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر

پاسخ دقیق به سوال بهترین زمان برای نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر چقدر است تا حد زیادی بستگی به شرایط نگهداری آن دارد. ناگت های مرغ را ظرف دو ساعت پس از پخت یا خرید در یخچال نگهداری کنید. به طور کلی ناگت های مرغ را ظرف دو ساعت پس از پخت یا خرید در یخچال نگهداری کنید.

همان طور که می دانیم یکی از روش های طولانی مدت موادغذایی استفاده از فریزر و فریز کردن موادغذایی است. هر نوع غذا براساس ویژگی ها و خاصیت آن، زمان نگهداری مشخصی دارد. فریز کردن موادغذایی موجب شده فرصت استفاده از موادغذایی در فصل های مختلف سال فراهم شود. با این حال برخی از مواد غذایی برای منجمد کردن مناسب نیستند و ممکن است برای بدن مضر باشند. به عنوان مثال نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر بیشتر از چند ماه نیست. چرا که فاقد مواد نگهدارنده است.

در این مقاله به موضوع نگهداری غذاهای پخته و چگونگی فریز کردن آن که جهت سالم باقی ماندن و استفاده بهتر اشاره کرده ایم.

محتوا پنهان

طرز تهیه ناگت مرغ فریزری

قبل از اینکه به موضوع نگهداری غذاهای پخته بپردازیم ابتدا دستور تهیه ناگت مرغ به صورت فریزری را ارئه داده ایم. شما می توانید برای طرز تهیه ناگت مرغ فریزری از سینه مرغ بدون استخوان و یا گوشت چرخ شده مرغ استفاده کنید. در ادامه یک دستور اولیه برای تهیه ناگت مرغ فریزری آورده شده است:

طرز تهیه ناگت مرغ فریزری

مواد اولیه

 • سینه مرغ بدون استخوان یا گوشت مرغ چرخ شده: 500 گرم
 • آرد: 1 فنجان
 • تخم مرغ: 2 عدد
 • آرد سوخاری: 1 فنجان
 • پنیر پارمزان رنده شده: 1/2 فنجان
 • نمک: 1 قاشق چایخوری
 • فلفل سیاه: 1/2 قاشق چایخوری
 • پاپریکا: 1/2 قاشق چایخوری
 • روغن پخت و پز (برای سرخ کردن)

مراحل طرز تهیه ناگت مرغ فریزری

1-مرغ را آماده کنید

سینه مرغ را به قطعاتی به اندازه لقمه، معمولاً ناگت های 3 تا 4 سانتی متری برش دهید.

2-مواد مرینت را آماده کنید

در سه کاسه یا بشقاب کم عمق جداگانه، موارد زیر را قرار دهید:

کاسه 1: آرد همه منظوره مخلوط با نمک، فلفل سیاه و پاپریکا.

کاسه 2: تخم مرغ هم زده.

کاسه 3: آرد سوخاری (و پنیر پارمزان رنده شده اگر از آن استفاده می کنید).

در این مرحله از طرز تهیه ناگت مرغ فریزری هر تکه مرغ را بردارید و ابتدا آن را در مخلوط آرد بغلتانید (زیاد آن را تکان دهید)، سپس آن را در تخم مرغ زده شده و در نهایت آن را در مخلوط آرد سوخاری بپوشانید. پودر سوخاری را روی مرغ فشار دهید تا از چسبندگی خوب اطمینان حاصل شود.

3-روغن پخت و پز حرارتی

در این مرحله از طرز تهیه ناگت مرغ فریزری در یک ماهیتابه یا ماهیتابه بزرگ، به اندازه ای روغن بریزید که کف آن حدود 2 بند انگشت باشد. روغن را روی حرارت متوسط رو به بالا گرم کنید.

4-ناگت مرغ را سرخ کنید

در این مرحله از طرز تهیه ناگت مرغ فریزری می توانید آن ها را در ظرف های مخصوص به آن فریز کنید و در زمان مورد نیاز نیم ساعت قبل از سرو آن ها را به دمای اتاق برسانید و با هر روشی که دوست دارید آن را بپزید چه در روغن چه در ایرفرایر.

اگر می خواهید آن ها را همان موقع سرو کنید حدود 3-4 دقیقه از هر طرف یا تا زمانی که قهوه ای طلایی و پخته شوند، بپزید. دمای داخلی مرغ باید حداقل به 165 درجه فارنهایت (74 درجه سانتیگراد) برسد.

سرو:

در طرز تهیه ناگت مرغ فریزری می توانید ناگت های مرغ را داغ با سس های مورد علاقه خود مانند سس کچاپ، سس باربیکیو یا خردل عسل سرو کنید.

در مقاله ناگت مرغ در همین بلاگ به مواد اولیه، طرز تهیه و به نکات و فوت و فن پخت آن اشاره کردیم. یکی از نکات برای نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر، انتخاب مواد اولیه سالم و تازه است. این موضوع به ویژه برای گوشت و مرغ از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکات نگهداری مواد اولیه ناگت مرغ

نکات نگهداری مواد اولیه ناگت مرغ

1-نکات مربوط به گوشت

از نشانه های سالم بودن مرغ این است که قسمت هایی از مرغ از جمله ران و بال را بررسی کنید. چرا که ماندگی و ناسالم بودن گوشت در این قسمت ها زودتر مشخص می شود.

اگر با مرغ بسته بندی شده ای مواجه شدید که بیش از حد خیس بود بهتر است از انتخاب آن صرف نظر کنید. چرا که رطوبت زیاد مرغ نشان دهنده این است که مرغ قبلا فریز شده است. اگر از مرغ‌ های بسته ‌بندی شده استفاده می ‌کنید، حتماً تاریخ انقضا و خون‌ آبه آن‌ها توجه کنید.

۲. نکات مربوط به پیاز

یکی دیگر از نکات مواد اولیه در نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر، پیاز است. وقتی پیاز رنده شد نباید مدت زیادی در یخچال یا محیط بیرون قرار بگیرد چرا که باعث تجمع میکروب ها شده و در نتیجه موادغذایی ناسالمی خواهید داشت.

۳. نکات مربوط به پنیر پیتزا

نکات مربوط به نگهداری پنیر پیتزا

پنیر پیتزا از دیگر موادی هستند که در نگهداری آن ها باید دقت زیادی داشت. نگهداری پنیر در یخچال نمی تواند ضامن سالم بودن و قابل مصرف بودن آن باشد. بلکه تاریخ تولید، تاریخ انقضا، نشان استاندارد و سالم بودن بسته بندی از اهمیت بالایی برخوردار است. پنیز پیتزا اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد و یا طعم نامطبوعی بدهد هنگام نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر باعث می شود طعم نامطبوعی به غذا بدهد.

مطالعه بیشتر: بهترین رسپی پنیر پیتزا کش دار

۴. نکات مربوط به آرد سوخاری

اگر آردها در جای گرم نگهداری شوند موجب کهنگی و کرم افتادن آن ها می شود. در هنگام خرید آرد باید دقت داشته باشید در جای خنک نگهداری شود. استفاده از آرد سوخاری تاریخ گذشته موجب می شود که مدت زمان نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر کوتاه باشد.

بهترین مدت زمان نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر چقدر است؟

گوشت مرغ و بوقلمون خام را می توان تا دو روز در یخچال و تا یک سال در فریزر نگهداری کرد. اما اگر گوشت مرغ پخته باشد، می‌توان آن را تا چهار روز در یخچال و تا شش ماه در فریزر نگهداری کرد.

هرچه گوشت شما بیشتر خرد شود، قرار گرفتن در معرض باکتری ها بیشتر است. به عنوان مثال می توان همبرگر یا گوشت چرخ شده را تا یک الی دو روز می توان در یخچال و سه الی چهار ماه در فریزر نگهداری کرد.

به طور کلی هرچه مواد غذایی، پروتئین و مواد مغذی بالاتری داشته باشد سرعت فاسد شدن آن بالاتر است.

مطالعه بیشتر: نکات نگهداری همبرگر

بهتر است ناگت مرغ را به صورت خام فریز کنیم یا پخته؟

نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر

اگر قصد دارید مواد غذایی از جمله گوشت ‌ها را فریز کنید، این کار را به صورت خام انجام دهید. به این علت که اگر در ماده غذایی آلودگی یا سموم میکروبی وجود داشته باشد با حرارت دیدن و پختن از بین می رود. به عنوان مثال اگر شما مواد غذایی پخته و آلوده را فریز کنید، هنگام حرارت دیدن شما حرارت کمتری در مقایسه با پخت مواد غذایی خام برای مصرف استفاده می کنید که این حرارت کم جهت از بین بردن آلودگی های میکروبی کافی نیست.

به طور کلی در تمام روش ‌های پخت به جز کباب کردن، اگر غذاها در زمان مناسب پخت و پز شوند و حرارت ببینند، همه سموم میکروبی، حتی استافیلوکوک‌ها که از مقاوم‌ترین آلودگی‌ها هستند، از بین می ‌روند.

مطالعه بیشتر: بهتر است شنیسل مرغ را به صورت خام فریزر کنیم یا پخته؟

بهترین روش ها برای نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر

یکی از روش هایی که به شما امکان می دهد که گوشت را به مدت سه ماه در فریزر نگهداری کنید این است که گوشت را ابتدا از استخوان های آن جدا کنید و سپس با یک سلفون یا فویل دور آن بپیچید. این روش به شما اجازه می دهد که گوشت را به مدت سه ماه در فریزر نگهداری کنید.

یکی از راه های منجمد کردن مرغ پخته شده این است ابتدا چربی و استخوان آن را جدا کنید و به اندازه های دلخواه خرد کنید. سپس آن را در یک سینی با پوشش روغنی قرار داده و منجمد کنید. پس از یک ساعت بعد آن ها را از فریزر خارج کرده و در کیسه های پلاستیکی و یا ظرف در بسته قرار دهید و مجدد به فریزر انتقال دهید.

مطالعه بیشتر: خرید ناگت مرغ

غذاهای فریزی تا چه مدت ماندگاری داشته و قابل استفاده می باشند؟

نگهداری انواع گوشت قرمز

انواع گوشت قرمز:

 • گوشت پخته شده: ۲ الی ۳ ماه،
 • گوشت استیکی و کبابی پخته نشده: ۴ الی ۱۲ ماه
 • گوشت چرخ کرده پخته نشده: ۳ الی ۴ ماه
 • سوسیس و کالباس و همبرگر: ۱ الی ۲ ماه

انواع گوشت سفید:

 • مرغ کامل پخته نشده: ۱ سال
 • مرغ تکه شده پخته نشده: ۹ ماه
 • انواع مرغ پخته شده: ۴ ماه
 • ناگت مرغ: ۱ الی ۳ ماه
 • پرنده های شکاری پخته نشده: ۸ الی ۱۲ ماه

در ترکیبات غذاهایی که داخل آن ها گوشت وجود دارد

 • آب و عصاره گوشت مرغ: ۲ تا ۴ ماه
 • پیتزا ها: ۱ تا ۲ ماه
 • خورشت و سوپ ها: ۲ تا ۳ ماه

منجمدکردن گوشت و مواد غذایی قادر به از بین بردن رشد باکتری ها نخواهد شد. در واقع فقط فعالیت باکتری ها را متوقف خواهد کرد. نکته ای که باید همواره در نظر داشته باشید این است که اگر غذای شما چند روز در دمای محیط یا در یخچال باشد، فریز کردن آن کار درستی نیست و تاثیری بر روی باکتری ها نخواهد داشت.

جدول زمان نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر

در ادامه به مدت زمان نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر و دیگر مواد غذایی اشاره شده است:

غذا نوع یخچال فریزر
مرغ مرغ، بوقلمون کامل 1 تا 2 روز 1 سال
مرغ مرغ، بوقلمون تکه شده 1 تا 2 روز 9 ماه
مرغ ناگت مرغ پخته شده 1 تا 2 روز 2 تا 3 ماه
مرغ باقی مانده ناگت مرغ 3 تا 4 روز 1 تا 3 ماه
هات داگ بسته بندی باز شده 1 هفته 1 تا 2 ماه
بیکن و سوسیس سوسیس خام از گوشت مرغ 1 تا 2 روز 1 تا 2 ماه
بیکن و سوسیس سوسیس پخته شده از گوشت مرغ 1 هفته 1 تا 9 ماه
بیکن و سوسیس سوسیس منجمد 3 الی4 روز پس از پخت 1 تا 2 ماه از تاریخ خرید
همبرگر، گوشت چرخ کرده و مرغ آسیاب شده همبرگر، گوشت چرخ کرده، بوقلمون، مرغ، گوشت گوساله، بره و مخلوطی از آن ها 1 تا 2 روز 3 تا 4 ماه

مدت زمان نگهداری مرغ در فریزر

مرغ می تواند برای مدت طولانی در فریزر بماند، اما زمانی فرا می رسد که باید آن را بپزید وگرنه مرغ طعم و بافت اصلی خود را از دست می دهد. در ادامه توضیح داده ایم که مدت زمان نگهداری مرغ در فریزر چقدر است و چگونه مرغ خام را به درستی و برای چه مدت منجمد کنید.

مدت زمان نگهداری مرغ در فریزر به نوع مرغ، بسته بندی و دمای فریزر بستگی دارد. در ادامه چند دستورالعمل کلی برای انجماد مرغ آورده شده است:

مدت زمان نگهداری مرغ در فریزر

مرغ کامل: یک مرغ کامل اگر به درستی بسته بندی و در دمای 0 درجه فارنهایت (18- درجه سانتیگراد) یا کمتر باشد می توان تا 9 تا 12 ماه در فریزر نگهداری کرد. بسته بندی با خلاء یا کیسه های فریزر بدون هوا می تواند به جلوگیری از سوختگی مرغ در فریزر کمک کند.

قطعات مرغ (مانند سینه، ران): تکه ‌های مرغ را می‌توان به مدت ۶ تا ۹ ماه در بسته‌ بندی های محکم در دمای ۰ درجه فارنهایت (۱۸- درجه سانتی‌گراد) یا کمتر منجمد کرد.

مرغ چرخ شده: مدت زمان نگهداری مرغ در فریزر به صورت چرخ شده در صورتی که در دمای ۰ درجه فارنهایت (۱۸- درجه سانتیگراد) یا کمتر نگهداری شود، باید ظرف ۳ تا ۴ ماه استفاده شود.

مرغ پخته: مرغ پخته شده را می توان به مدت 2 تا 6 ماه منجمد کرد. حتما قبل از انجماد آن را کاملا خنک کنید و در ظروف در بسته یا کیسه های فریزر نگهداری کنید.

ناگت مرغ: معمولاً می توان آن ها را برای 1 تا 3 ماه منجمد کرد. بسته بندی را برای دستورالعمل های خاص بررسی کنید.

علاوه بر مدت زمان نگهداری مرغ در فریزر برای حفظ کیفیت مرغ منجمد، حداقل قرار گرفتن در معرض هوا و رطوبت ضروری است. بسته بندی مناسب، مانند وکیوم یا استفاده از کیسه های فریزر دربسته، کمک می کند که مرغ کمتر در معرض هوا و رطوبت قرار بگیرد. در صورت عدم این کار طعم و بافت مرغ را به مرور زمان تحت تاثیر قرار می گیرد.

همیشه تاریخ انجماد را روی مرغ منجمد برچسب بزنید تا بتوانید مدت زمان ماندن آن در فریزر را پیگیری کنید. در صورت شک، دستورالعمل های توصیه شده را دنبال کنید و سعی کنید از مرغ منجمد در بازه های زمانی توصیه شده برای بهترین کیفیت استفاده کنید.

نگهداری مرغ با پیاز در فریزر

نگهداری مرغ با پیاز در فریزر

نگهداری مرغ با پیاز در فریزر روشی موثر برای افزایش ماندگاری مرغ و در عین حال افزایش طعم و کیفیت آن است. پیاز با خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی طبیعی خود به حفظ مرغ کمک می کند.

قبل از قرار دادن مرغ در فریزر، مطمئن شوید که کاملا تمیز شده است. سپس پیازها را خرد کرده و یک لایه نازک ایجاد کنید. مرغ را با دقت روی این لایه پیاز قرار دهید و سپس یک لایه دیگر از پیاز را روی مرغ اضافه کنید.

روش نگهداری مرغ با پیاز در فریزر به عنوان یک مانع میانی در برابر سوختگی فریزر و کریستال شدن مولکول های آب در بافت مرغ عمل می کند و از خشکی بیش از حد مرغ جلوگیری می کند. علاوه بر این، پیاز با خواص ضد باکتریایی خود از رشد باکتری ها جلوگیری کرده و به حفظ کلی مرغ کمک می کند.

قبل از استفاده، مرغ را با احتیاط از فریزر خارج کرده و برای مدت کوتاهی در یخچال قرار دهید. این رویکرد ساده نه تنها به حفظ طعم و کیفیت مرغ کمک می کند، بلکه فرآیند ذخیره سازی را ساده و آن را کارآمد و راحت می کند. با ترکیب مرغ با پیاز در فریزر، نه تنها ماندگاری آن را افزایش می‌دهید، بلکه طعمی لذت‌بخش به آن می‌بخشید.

مهم ترین نکات در نگهداری مواد غذایی درون یخچال

نکات نگهداری مواد غذایی درون یخچال

مهم ترین نکته ای که باید برای حفظ سلامت مواد غذایی در نظر داشته باشید این است که دمای سردترین قسمت یخچال را در بازه صفر تا پنج درجه سانتیگراد تنظیم کنید. همچنین مواد غذایی که برای حفظ سلامت نیاز به دمای سرد دارند، را در داخل یخچال نگه دارید. همچنین، بسته‌بندی مواد غذایی به حفظ سلامت آن ها کمک می‌ کند.

غذاهایی از جمله انواع پیراشکی، ناگت مرغ شیر، ماست و پنیر تازه، سوسیس و کالباس، سالاد سیب زمینی و الویه و انواع خورش و آبگوشت که در دسته مواد غذایی پخته سرد و آماده مصرف قرار می گیرند باید در یخچال نگهداری شوند.

در نگهداری مواد غذایی کنسروی، پس از باز کردن درب قوطی، در صورت عدم مصرف باید برای سالم ماندن آن محتویات کنسرو را در ظرف در بسته دیگری نگهداری شوند تا سالم بمانند.

تاریخ انقضاء غذاهایی که به اتمام رسیده است را رعایت کنید و آن‌ ها را دور بریزید.

فضای یخچال نباید بیش از حد پر شود چرا که مانع از انتقال جریان هوای خنک در آن می شود.

در سردترین قسمت یخچال باید مواد غذایی که احتمال فاسد شدن سریع تری دارند قرار داده شوند.

نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر اگر به مدت طولانی در یخچال باقی بماند فاسد خواهند شد و در نهایت ممکن است سلامت انسان را به خطر بیندازند.

غذای کودکان به ویژه گوشت و سبزیجات تازه هرگز بیش از سه روز نباید در یخچال نگهداری شوند

میزان غذای مصرفی خود را پس از طبخ غذا جدا کنید و باقیمانده غذا را به یخچال انتقال دهید. باید از طولانی ماندن غذا در دمای محیط جلوگیری کنید.

سوالات متداول

1-راه های حداکثر ماندگاری و نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر چیست؟

برای به حداکثر رساندن ماندگاری ناگت های مرغ پخته شده برای ایمنی و کیفیت، ناگت های مرغ را در ظروف کم عمق دربسته در یخچال قرار دهید یا آن را با فویل آلومینیومی یا بسته بندی پلاستیکی محکم بپیچید.

ناگت مرغ پخته شده اگر به درستی نگهداری شوند به مدت 1 تا 2 روز در یخچال باقی می ماند.

2-چه مدت می توان ناگت مرغ پخته شده را در دمای اتاق گذاشت؟

باکتری ها در دمای بین 40 تا 140 درجه فارنهایت به سرعت رشد می کنند. اگر ناگت مرغ پخته شده بیش از 2 ساعت در دمای اتاق بماند باید دور ریخته شود.

برای افزایش بیشتر ماندگاری ناگت های مرغ پخته شده، آن ها را فریز کنید. آن را در ظروف دربسته یا کیسه های فریزر سنگین منجمد کنید یا با فویل آلومینیومی یا بسته بندی فریزر محکم بپیچید.

3-ماندگاری و نگهداری ناگت مرغ خانگی در فریزر چقدر است؟

ناگت مرغ پخته شده اگر به درستی ذخیره شوند، بهترین کیفیت را برای 2 تا 3 ماه حفظ می کنند، اما پس از آن زمان هم ایمن باقی می مانند. ناگت های مرغ پخته شده که به طور مداوم در دمای 0 درجه فارنهایت منجمد نگه داشته شده اند به طور نامحدود ایمن می مانند.

4-ناگت مرغ پخته شده بعد از یخ زدن و آب شدن چقدر دوام می آورد؟

ناگت های مرغ پخته شده در یخچال را می توان 1 تا 2 روز دیگر بعد از پختن در یخچال نگهداری کرد. ناگت های مرغی که در مایکروویو یا آب سرد ذوب شده اند باید فورا مصرف شوند.

5-چگونه بفهمیم ناگت مرغ پخته شده مضر است؟

بهترین راه این است که ناگت های مرغ را بو کنید و به آن نگاه کنید. هر ناگت مرغی را که بو یا ظاهری دارد دور بریزید، هرگز برای تشخیص ابتدا مزه آن را نچشید.

دسته بندی Blog
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
ورود به سایت