ترکیبات نوشابه کوکاکولا: بررسی عوارض، فواید و کاربردها

Adminنویسنده: Admin
بازدید: 1,091 بازدید
ترکیبات نوشابه کوکاکولا

محبوبیت نوشابه کوکاکولا بر هیچ کس پوشیده نیست. نوشابه کوکا سال های زیادی است که در سفره های خانواده ایرانی به ویژه در کنار غذاهایی از جمله فست فود دیده می شود. از آنجایی که رقابت در این حوزه زیاد شد بسیاری از افراد به دنبال ترکیبات نوشابه کوکاکولا بودند. در طی سالیان گذشته داستان های زیادی درباره فرمول مخفی آن وجود داشته است. این سوال ممکن است برای افراد به وجود بیاید که نوشابه با چی درست شده که محبوبیت ویژه ای در بین افراد دارد.

به طور کلی مواد نوشابه کوکاکولا معمولاً از 90 درصد آب، 9 تا 10 درصد شکر و 1 درصد مواد رنگی، اسیدهای خوراکی، اسانس، گازکربنیک، مواد نگه‌دارنده و برخی افزودنی ‌های شیمیایی تشکیل ‌شده‌ اند. همچنین از دیگر مواد تشکیل دهنده کوکاکولا می توان به کافئین، گاز کربن دی‌اکسید، اسید فسفریک و شکر هستند. در این مطلب درباره ترکیبات نوشابه کوکاکولا، کاربردها، معایب و… آن صحبت کرده ایم.

ترکیبات نوشابه کوکاکولا

قبل از اینکه به سوال شما درباره اینکه نوشابه با چی درست شده پاسخ دهیم، ابتدا به توضیح مختصری درباره کوکا پرداخته ایم. کوکاکولا یکی از معروف ترین برندهای جهان است که هم رده اپل، گوگل و… می باشد. عاملی که موجب شده این برند پرسرو صدا باشد مخفی کردن ترکیبات نوشابه کوکاکولا است. شرکت کوکا همیشه فرمول ساخت مواد نوشابه کوکاکولا و مواد تشکیل دهنده کوکاکولا را مخفی کرده اما بعدها مشخص شد که از پودر دانه های کوکا استفاده کرده است.

ترکیبات نوشابه کوکاکولا

به نظر شما این نوشابه با چی درست شده؟ مواد تشکیل دهنده کوکاکولا چیست؟ یکی از دلایل خوشمزه بودن کوکا استفاده از پودر کولا است. این پودر به نوشابه رنگ و طعم می دهد. رنگ آن به دلیل پودر کولا می باشد. علاوه بر این در ترکیبات نوشابه کوکاکولا از کافئین، تئوبرومین و درصدی تانن استفاده می‌شوند. یکی از مواد نوشابه کوکاکولا کافئین است. از کافئین در ترکیبات نوشابه جهت رفع خستگی استفاده می شود چرا که میزان آن در حد اندازه یک لیوان چای است.

کوکاکولا یک نوشیدنی گازدار محبوب با طعمی متمایز است. دستور العمل دقیق و ترکیبات نوشابه کوکاکولا یک راز تجاری کاملاً محافظت شده است که فقط برای چند نفر در شرکت کوکاکولا شناخته شده است. با این حال، برخی از ترکیبات و اجزای شناخته شده ای که کوکاکولا را تشکیل می دهند عبارتند از:

آب گازدار: از مواد نوشابه کوکاکولا، آب گازدار است که به کوکاکولا خاصیت گازدار بودن می دهد.

شربت ذرت با فروکتوز بالا (یا شکر): یکی دیگر از ترکیبات نوشابه کوکاکولا شربت ذرت است. این شیرین کننده از مواد تشکیل دهنده کوکاکولا شیرینی کوکاکولا را فراهم می کند. در برخی مناطق، کوکاکولا با شربت ذرت با فروکتوز بالا شیرین می شود، در حالی که در برخی دیگر، با شکر شیرین می شود.

رنگ کاراملی: رنگ کاراملی نوشابه با چی درست شده؟ رنگ کاراملی که از مواد نوشابه کوکاکولا است اضافه می شود تا رنگ قهوه ای نمادین خود را بدهد. رنگ قهوه ای تیره کوکاکولا از طریق افزودن رنگ کاراملی به دست می آید. این ماده رنگی غذایی با حرارت دادن شکر ایجاد می شود و نه تنها به ظاهر نوشیدنی کمک می کند بلکه در طعم آن نیز نقش دارد.

اسید فسفریک: یکی دیگر از ترکیبات نوشابه کوکاکولا اسید فسفریک است. کوکاکولا حاوی اسیدهایی از جمله اسید فسفریک و اسید سیتریک است. این اسیدها از مواد تشکیل دهنده کوکاکولا اهداف متعددی را انجام می دهند. اسید فسفریک اسیدیته و طعم کمی تند ایجاد می کند، در حالی که اسید سیتریک به طعم ترشی و روشنی می بخشد.

طعم‌های طبیعی: یکی از مرموزترین مواد موجود در لیست ترکیبات نوشابه کوکاکولا، «طعم های طبیعی» است. این دسته شامل ترکیبی از اسانس ها، ترکیبات طعم دهنده و عصاره های مشتق شده از منابع مختلف مانند ادویه ها، میوه ها و گیاهان است. ترکیب و تناسبات دقیق رازهایی هستند که کاملاً محافظت می شوند، اما نقش مهمی در طعم منحصر به فرد و پیچیده کوکاکولا دارند.

کافئین:  همانطور که در بالا اشاره شد کافئین یکی دیگر از مواد نوشابه کوکاکولا است. کوکاکولا حاوی کافئین است، البته در مقادیر نسبتاً کمی در مقایسه با برخی دیگر از نوشیدنی های کافئین دار. کافئین نه تنها به عطر و طعم کلی کمک می کند، بلکه یک اثر تحریک کننده ملایم ایجاد می کند و به مصرف کنندگان حس هوشیاری و انرژی می دهد.

مواد نگهدارنده: برای اطمینان از ماندگاری بیشتر و حفظ کیفیت محصول، در ترکیبات نوشابه کوکاکولا مواد نگهدارنده مانند بنزوات پتاسیم و بنزوات سدیم وجود دارد. این مواد نگهدارنده از مواد تشکیل دهنده کوکاکولا با مهار رشد میکروارگانیسم ها به افزایش عمر مفید کوکاکولا کمک می کنند.

عصاره های طبیعی: در حالی که دستور العمل خاص کوکاکولا یک راز کاملا محافظت شده است، اعتقاد بر این است که حاوی ترکیبی از عصاره های طبیعی مانند دارچین، جوز هندی، گشنیز و روغن های مرکبات است که به طعم پیچیده آن کمک می کند.

توجه به این نکته مهم است که ترکیبات نوشابه کوکاکولا ممکن است در کشورها و مناطق مختلف کمی متفاوت باشد به دلیل تفاوت در ترجیحات طعم محلی، مقررات و در دسترس بودن مواد تشکیل دهنده می باشد. علاوه بر این، انواع کوکاکولا مانند کوکای رژیمی و … وجود دارد که از شیرین کننده های مختلف استفاده می کنند و لیست مواد نوشابه کوکاکولا به ویژه مواد تشکیل دهنده کوکاکولا را برای پاسخگویی به ترجیحات غذایی خاص تغییر داده اند.

مطالعه بیشتر: خرید نوشابه بطری 1.5 لیتری کوکاکولا

مواد تشکیل دهنده ترکیبات نوشابه کوکاکولا

مواد تشکیل دهنده ترکیبات نوشابه کوکاکولا به شرح زیر است:

 • محلول مایع حاصل از کوکائین: 10/6 گرم ‏
 • اسید سیتریک: ۸۵ گرم ‏
 • کافئین: ۲۸ گرم
 • شکر: ۳۰ (واحد اندازه گیری‌اش نامشخص است) ‏
 • آب: 9/4 لیتر ‏
 • آب لیمو: ۹۴۶ میلی لیتر ‏
 • وانیل: ۲۸ گرم ‏
 • کارامل: ۴۲ گرم ‏
 • ‏الکل: ۹۴۶ میلی لیتر ‏
 • عصاره پرتقال: ۲۰ قطره ‏
 • عصاره لیمو: ۳۰ قطره ‏
 • عصاره جوز هندی: ۱۰ قطره ‏
 • عصاره گشنیز: ۵ قطره ‏
 • عصاره نرولی: ۱۰ قطره ‏
 • عصاره دارچین: ۱۰ قطره

فرمول کوکاکولا چیست؟

فرمول کوکاکولا

فرمول کوکاکولا که به “فرمول مخفی” معروف است، دستور العمل کاملاً محافظت شده و اختصاصی در پشت نوشابه معروف جهانی کوکاکولا است. این فرمول که توسط جان اس. پمبرتون در اواخر قرن نوزدهم ایجاد شد، محرمانه است و در خزانه شرکت در آتلانتا، جورجیا نگهداری می شود. مواد تشکیل دهنده دقیق و نسبت آن ها فاش نشده است و تنها تعداد کمی از افراد مسئول تولید آن می دانند.

حفظ محرمانه بودن فرمول کوکاکولا از زمان آغاز به کار برای شرکت از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. در واقع، این فرمول یکی از محرمانه ترین اسرار تجاری جهان است.

این فرمول از ترکیبی از روغن ها، ادویه ها و طعم دهنده های ضروری تشکیل شده است که به طعم متمایز کوکاکولا کمک می کند. در حالی که مواد تشکیل دهنده خاص آن عمومی نیست، به طور گسترده ای اعتقاد بر این است که شامل طعم هایی مانند دارچین، جوز هندی، وانیل و… است. شکر و شربت ذرت با فروکتوز بالا شیرین کننده های اصلی مورد استفاده در این نوشیدنی هستند.

رمز و راز پیرامون فرمول کوکاکولا بخش مرکزی بازاریابی و میراث این برند بوده و کنجکاوی را در بین مصرف کنندگان تقویت می کند. در طول سال‌ها، افسانه ‌های زیادی در مورد محرمانه بودن این فرمول وجود داشته است که بر جایگاه نمادین برند افزوده است.

در سال 1985، شرکت کوکاکولا تصمیم گرفت تا محصول شاخص خود را مجدداً فرموله کند و در نتیجه با واکنش شدید مصرف کنندگان وفادار مواجه شد. امروزه، در حالی که فرمول ناشناخته باقی مانده است، این برند همچنان با طعم نمادین و هاله ای از رازداری، مشتریان را در سراسر جهان مجذوب خود می کند.

مواد تشکیل‌ دهنده نوشابه‌

مواد تشکیل‌ دهنده نوشابه‌ها یک ترکیب پیچیده از اجزا مختلف هستند که در جهت ایجاد طعم، رنگ، بو و حالت دیگر از جذابیت‌های نوشابه مورد استفاده قرار می گیرند. در زیر توضیحاتی در مورد برخی از مواد تشکیل‌دهنده این نوشابه‌ ها آورده شده است:

مواد تشکیل دهنده نوشابه

آب

آب، اصلی‌ترین مؤلفه است که به عنوان حلال مخلوط های دیگر عمل می‌کند.

شکر

شکر، بخشی اساسی از نوشابه‌هاست که به عنوان منبع اصلی شیرینی به کار می‌رود.

اسیدها

اسیدهای مختلف مانند اسید فسفریک و سیتریک به عنوان تنظیم‌کننده اسیدیته و طعم در نوشابه‌ها حضور دارند.

گاز

دی‌اکسید کربن یا گاز کربنی یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده نوشابه است که به عنوان گاز حباب‌ها در نوشابه‌ها بکار می‌رود و حالت نوشابه را ایجاد می‌کند.

رنگ‌ها

رنگ‌های مصنوعی برای ایجاد رنگ دلخواه در نوشابه‌ها استفاده می‌شوند.

عصاره‌ها و اسانس‌ها

عصاره‌ها و اسانس‌های میوه‌ها یا گیاهان مختلف برای افزودن طعم و بوی طبیعی به نوشابه به کار می‌روند.

کافئین یا تورین

برخی نوشابه‌ها حاوی مواد محرک مانند کافئین (اکثراً در نوشابه‌های نوع انرژی) یا تورین می‌باشند.

افزودنی‌ها

مواد افزودنی مانند پخت‌کننده‌ها، نگهدارنده‌ها، و افزودنی‌های مربوط به حساسیت مصرف کننده ممکن است به نوشابه‌ها اضافه شوند.

این مواد تشکیل‌ دهنده نوشابه ها، در ترکیبات مختلف و به تناسب متناسب با نوع نوشابه، به کار می‌روند تا یک تجربه نوشیدنی خوشمزه و مطلوب ایجاد شود.

ترکیبات نوشابه زرد

در بالا به ترکیبات نوشابه کوکاکولا اشاره شد. ترکیبات اصلی همه نوشابه ها از شکر، آب، مواد نگه‌دارنده، گازکربنیک و عصاره هستند که در هر مدل نوشابه مواد تشکیل دهنده کوکاکولا متفاوت است. تنها تفاوت نوشابه ها با یکدیگر در عصاره آن هاست. در ترکیبات نوشابه زرد از عصاره و رنگ مصنوعی استفاده می شود که رنگ زرد آن ها به دلیل سانسویل نو-کالمهگزین است.

ترکیبات نوشابه سفید

در ترکیبات نوشابه کوکاکولا رنگ سفید آن، تنها از آب گازدار و عصاره لیمو تشکیل شده است و از رنگ مصنوعی استفاده نمی‌ شود که ضرر آن به دلیل عدم رنگ مصنوعی بی ضرر است.

ترکیبات نوشابه سیاه

نوشابه سیاه، دارای طعمی متمایز است که با ترکیبی هماهنگ از مواد مختلف مشخص می شود. اجزای اصلی معمولاً شامل آب گازدار، شربت ذرت با فروکتوز بالا، رنگ کارامل، اسید فسفریک، طعم دهنده های طبیعی و کافئین است.

از ترکیبات نوشابه سیاه، آب گازدار است که پایه نوشابه سیاه را تشکیل می دهد. شربت ذرت با فروکتوز بالا، یک عامل شیرین کننده، شیرینی خاص خود را به نوشیدنی می دهد. رنگ کاراملی که از شکر گرم گرفته شده است، به رنگ تیره کمک می کند که از نظر بصری مترادف با نوشابه سیاه است.

ترکیبات نوشابه سیاه

از دیگر ترکیبات نوشابه سیاه اسید فسفریک است که هدف دوگانه دارد، اسیدیته را برای تعادل فراهم می کند و به عنوان یک نگهدارنده عمل می کند. طعم‌ های طبیعی، ترکیبی اختصاصی از عصاره‌های گیاهی، گیاهان و ادویه‌ها، به طعم متمایزی کمک می‌کنند که یک برند کولا را از دیگری متمایز می‌کند. این طعم ها اغلب به عنوان اسرار تجاری محرمانه محافظت می شوند.

کافئین، یک محرک طبیعی که در موادی مانند آجیل کولا یافت می‌شود، به نوشابه‌های سیاه مزه ای ملایم اضافه می کند و ویژگی خاصی را که بسیاری از مصرف‌کنندگان به دنبال آن هستند، ارائه می‌کند. ترکیب این مواد یک نوشیدنی با طراوت و گازدار ایجاد می کند که در سراسر جهان از آن لذت می برند.

توجه به این نکته مهم است که ترکیبات نوشابه سیاه ممکن است در بین مارک های مختلف متفاوت باشد، و برخی ممکن است جایگزین هایی مانند جایگزین های شکر یا شیرین کننده های طبیعی را برای پاسخگویی به ترجیحات مختلف مصرف کننده ارائه دهند. محبوبیت ماندگار نوشابه سیاه نه تنها در جوشش آن است، بلکه در تعادل پیچیده طعم‌های حاصل از مواد تشکیل دهنده آن است.

تاریخچه نام کوکاکولا

تاریخچه نام کوکاکولا

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که نوشابه با چی درست شده، اما اصلی ترین مواد تشکیل دهنده کوکاکولا، کوکائین و کافئین است که کوکائین که از برگ کوکا (Coca) و کافئین که آن هم از دانه ی کولا (Coca) تهیه می شد.

در واقع نام نوشیدنی کوکاکولا از ترکیب نام دو ماده اصلی تشکیل دهنده آن Coca-Cola گرفته شده است و بعدها حرف k در کلمه kola به دلایل مختلف از جمله مقاصد تجاری به حرف c تغییر پیدا کرد.

محصولات کوکاکولا

دربالا به لیست مواد نوشابه کوکاکولا پرداختیم. در حال حاضر کوکاکولا یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان نوشیدنی و مواد غذایی در سراسر دنیا شناخته شده است و دفتر اصلی آن در ایالت جورجیا و شهر آتلانتا قرار دارد.

این برند محصولات نوشیدنی متنوع دیگری دارد و عبارتند از: فانتا، دسانی، اسپرایت، کوکاکولا زیرو و…

محصولات شرکت کوکاکولا از ابتدای تأسیس آن تا زمان حاضر، فهرست کامل آن به شرح زیر می باشد:

 • نوشابه بدون کافئین-Caffeine-Free Coca-Cola (از سال ۱۹۸۳ تاکنون)
 • کوکاکولا با طعم گیلاس سیاه-Cherry Coca-Cola (از ۱۹۸۵ تاکنون)
 • کوکاکولای طلایی-Golden Coca-Cola
 • کوکاکولای لیمویی-Coca-Cola with Lemon (۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵)
 • کوکاکولای وانیلی-Coca-Cola Vanilla (از سال 2007 تاکنون)
 • کوکاکولا با طعم لیموترش-Coca-Cola with Lime (از سال ۲۰۰۵ تاکنون)
 • کوکاکولا با طعم تمشک-Coca-Cola Raspberry (از سال 2005 تاکنون)
 • کوکاکولا با طعم مرکبات-Coca-Cola Citra (۲۰۰۵ تاکنون)
 • کوکاکولا با طعم ترکیبی گیلاس سیاه و وانیل-Coca-Cola Black Cherry Vanilla (۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷)
 • کوکاکولا با طعم قوی قهوه-Coca-Cola Blāk (از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸)
 • کوکاکولای پرتقالی-Coca-Cola Orange
 • کوکاکولا لایف- Coca-Cola Life (از ۲۰۱۳ تاکنون)
 • کوکاکولای زنجبیلی-Coca-Cola Ginger (از ۲۰۱۶ تاکنون)
 • کوکاکولای پرتقالی با طعم وانیل-Coca-Cola Orange Vanilla (از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱)
 • نوشابه انرژی‌زای کوکاکولا-Coca-Cola Energy (از ۲۰۱۹ تاکنون)
 • کوکاکولای دارچینی-Coca-Cola Cinnamon (از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰)
 • کوکاکولا با طعم قهوه-Coca-Cola with Coffee (از ۲۰۱۹ تاکنون)
 • کوکاکولا با طعم ترکیبی گیلاس و وانیل-Coca-Cola Cherry Vanilla (از سال ۲۰۲۰ تاکنون)
 • کوکاکولا با طعم فضا!- Coca-Cola Starlight (از سال ۲۰۲۲)

کوکاکولا محصولات دیگری دارد که با برندهای مختلفی آن ها را عرضه می کند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چای سبز آیاتاکا (Ayataka)
 • آب‌ معدنی سیل (Ceil)
 • قهوه کاستا یا کاستا (Casta Coffee)
 • آب ‌معدنی دسانی (Dasani waters)
 • آبمیوه‌ ها و نکتارهای دل وال (Dell Valle)
 • چای و نوشیدنی ‌های میوه ‌ای غیر گازدار شرکت فوز (Fuz)
 • قهوه جورجیا یا جورجیا کافی (Georgia Coffee)
 • چای ارگانیک آنست تی (Honest tea)
 • آب ‌معدنی آی لوهانس (ILOHAS)
 • اسموتی و آبمیوه ‌های شرکت اینوسنت درینکز (Innocent Drinks)
 • نوشیدنی ‌های ورزشی انرژی ‌زا شرکت پاورید (Powerade)
 • آب ‌پرتقال شرکت سیمپلی (Simply)
 • آب‌ های ویتامینه
 • نوشیدنی‌ های آدس (Ades): این نوشیدنی از سویا تهیه ‌شده است.
 • آبمیوه چیویتا (Chivita): شامل ۵ طعم آبمیوه با طعم‌ های سیب، پرتغال، آناناس، انبه و انگور قرمز
 • شیرهای طعم دار فیرلایف (FairLife) با طعم شکلاتی و توت‌فرنگی: این شرکت شیر کم ‌چرب و شیر بدون چربی نیز عرضه می‌ کند.
 • نوشابه ‌ها و آب‌ معدنی‌های شرکت شویبس (Schweppes): نخستین شرکت تولید کننده نوشابه و آب ‌معدنی در جهان در سال ۱۷۸۳ میلادی است و در زمینه تولید انواع لیموناد، آب گازدار و نوشابه ‌های زنجبیلی نیز فعالیت می ‌کند.
 • آب‌ معدنی ‌های طعم دار توپو چیکو (Topo Chico) با طعم هایی از جمله لیموترش، گریپ‌فروت و نارنگی

محصولات اشاره شده در بالا فقط بخشی از نوشیدنی ها و برندهای زیر مجموعه کوکاکولا هستند. از سال های شروع به فعالیت این شرکت تا به الان حدود 4000 نوشیدنی مختلف با بیش از 500 برند که توسط کوکاکولا تهیه و تولید می شود. جالب است بدانید امتحان کردن تمام نوشیدنی های تولید شده توسط کوکاکولا حدود 11 سال طول می کشد. مواد تشکیل دهنده کوکاکولا در محصولات بالا منحصر به فرد است و فرمول خاص خود را دارد.

قیمت و خرید نوشابه کوکاکولا اصل

شما با مراجعه به سایت اینترنتی صوفیکو نوشابه کوکاکولا اصل آمریکا، ترکیه، ارمنستان، دبی و ایران را خریداری نمایید.

ویژگی های نوشابه تقلبی کوکاکولا

ویژگی نوشابه تقلبی

نوشابه کوکاکولا به دلیل محبوبیت زیادی که دارد افراد سود جوی در این بازار دست به فروش اجناس تقلبی کرده اند. به عنوان مثال نوشیدنی هایی را با ترکیبات نوشابه کوکاکولا به بازار عرضه می کنند که هیچ شباهتی با ترکیبات و مواد نوشابه کوکاکولا اصل آن ندارد یا قوطی های دور ریخته شده کوکاکولا را جمع آوری کرده و با مایعات دیگری پر می کنند.

به عنوان مثال آب مورد استفاده در ترکیبات نوشابه کوکاکولا تقلبی آب مقطر نیست و ممکن است موجب بیماری تیفوئید یا هپاتیت شود.

به نظر شما رنگ نوشابه با چی درست شده؟ رنگ های مورد استفاده در نوشابه های کوکاکولا تقلبی، رنگ های صنعتی است که برای سلامتی بسیار مضر هستند.

تشخیص کوکاکولای تقلبی و اصل

بررسی سطح نوشابه درون بطری: بطری هایی که به صورت دستی پر می شوند تغییرات زیادی در سطح مایع درون بطری دیده می شود و بطری ها تقلبی هستند. بطری های اصل با پرکن های اتوماتیک پر می شوند و احتمال تغییرات سطح مایع اندک است

تکان دادن بطری: در این روش بطری نوشابه را خوب تکان دهید و جلوی نور مرئی آن را مشاهده کنید اگر ذرات در بطری ظاهر شدند نوشابه تقلبی است.

چک کردن وضعیت بطری و لیبل نوشیدنی: وجود هر گونه آسیب و خراشیدگی بر روی لیبل نشان دهنده تقلبی بودن نوشابه کوکاکولاست. ان بطری ها ممکن است بطری های مستعمل کوکاکولا باشد که سودجویان آن ها را جمع آوری کرده و تنها درپوش آن ها نو است چرا که درپوش ها را نمی توان چندبار مورد استفاده قرار داد.

اقدامات پیشگیرانه برای نوشابه تقلبی

بعد از مصرف نوشابه کوکاکولا بطری فلزی را سوراخ کنید تا از آن ها برای ساخت بطری تقلبی استفاده نشود.

آیا تولید نوشابه کوکاکولا در ایران اصل است؟

تولید نوشابه کوکاکولا در ایران

به علت وجود تحریم ها نوشابه آمریکا نمی تواند در ایران فعالیت داشته باشد. کوکاکولای اصل آمریکا معمولا از طریق ترکیه، ارمنستان و امارات به ایران وارد می شود. ممکن است در این بخش این سوال برای شما پیش بیاید که در ایران نوشابه با چی درست شده؟ تنها شرکتی که توانسته لایسنس کوکاکولای آمریکا را از طریق نمایندگی در آلمان اخذ کند، شرکت خوشگوار است. این شرکت توانسته کوکاکولا را با فرمولاسیون ترکیبات نوشابه کوکاکولا آمریکا در ایران تولید کند.

عوارض نوشابه

همه ما از عوارض این نوشیدنی گازدار و پرطرفدار آگاهی داریم. کسانی که به طور منظم از نوشابه استفاده می کنند در معرض خطرهایی از جمله کاهش عملکرد کلیه، ابتلا به دیابت، خشکی بدن، سرطان، چاقی و… اشاره کرد.

1-افزایش وزن

ترکیبات نوشابه کوکاکولا به دلیل وجود شکر باعث افزایش چاقی افراد می شود. یک قوطی کوکاکولا دارای 8 قاشق غذاخوری شکر است. نوشابه احساس گرسنگی در شما را برای مدتی سرکوب می کند اما سیری کاذب را به شما می دهد و در نهایت موجب افزایش اشتهای شما می شود.

2-کبد چرب

یکی از مواد نوشابه کوکاکولا شکر است. شکر موجود در ترکیبات نوشابه به دو ترکیب اصلی گلوکز و فروکتوز در بدن تجزیه می شود. گلوکز به راحتی توسط سلول های بدن تجزیه می شود اما فروکتوز توسط کبد تجزیه می شود. علاوه بر شکر فروکتوز در نوشابه ها اضافه می شود که باعث اضافه بار برای کبد است. کبد فروکتوز اضافه را به چربی تبدیل می کند که در مدت زمان کوتاهی افراد دچار بیماری کبد چرب می شوند.

3-دیابت

در ترکیبات نوشابه کوکاکولا و نوشابه های دیگر اشاره شد که شکر وجود دارد. مصرف بیش ‌از حد قند یا همان فروکتوز باعث مقاومت به انسولین می شود؛ به همین علت مصرف زیاد نوشابه‌ باعث دیابت نوع 2 شود.

4-کالری بدون مواد مغذی

نوشابه ها حدود 150 الی 200 کالری دارد که فقط قند و کالری را به بدن تزریق می کنند. شکر باعث آزاد شدن دوپامین در بدن شده و موجب می شود که شما را سیر نگه دارد.

5-پوسیدگی دندان

نوشابه با چی درست شده که موجب پوسیدگی دندان می شود؟ از آنجایی که نوشابه‌ ها حاوی اسید فسفریک و اسیدکربنیک هستند می‌ توانند به مینای دندان آسیب برسانند. اسید و شکر محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌ ها در دهان آماده می‌ کنند که در نتیجه باعث ایجاد حفره در دندان می شود

کاربردهای نوشابه

نوشابه با وجود ضررها و عوارضی که دارد اما کاربردهای زیادی غیر از مصرف خوراکی دارد که در ادامه به آن اشاره کرده ایم:

 • از بین بردن لکه لباس
 • از بین بردن زنگ‌زدگی
 • تمیز کردن توالت
 • از بین بردن بوی بد
 • تمیز کردن و شستن ظروف

دسته بندی Blog
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
ورود به سایت