5 مشخصه اصلی تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی

Adminنویسنده: Admin
بازدید: 935 بازدید
تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی

اگر شما هم مثل ما عاشق پیتزا هستید، احتمالاً از خود پرسیده اید که تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی در چیست؟ در حالی که منشاء پیتزا در ایتالیا است، اما می توان حدس زد که در ایالات متحده تکامل یافته و به اوج محبوبیت رسیده است. پیتزای ایتالیایی و آمریکایی اساساً از نظر شکل و ضخامت خمیر با هم تفاوت دارند و پیتزای آمریکایی ضخیم تر و مستطیل شکل است. از طرف دیگر خمیر پیتزا ایتالیایی بسیار نازک، گرد است.

پیتزا به سبک سنتی ایتالیایی فقط از یک نوع تاپینگ استفاده می کند، در حالی که نسخه آمریکایی شامل چندین نوع است و پنیر بیشتری نسبت به پتیزای معمولی ایتالیایی دارد. پیتزا آمریکایی خشک ‌تر و جویدن راحت تری دارد، در حالی که پیتزای اصلی ایتالیایی جویدن است. در این مطلب به تکامل و تفاوت پیتزا ایتالیایی و پیتزای آمریکایی پرداخته ایم.

تاریخچه پیتزای ایتالیایی

اما تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی در چیست چه چیزی آن ها را از هم متمایز می کند. قبل از اینکه به آن بپردازیم، ابتدا مروری بر تاریخچه آن داشته ایم.

وقتی درباره تاریخچه پیتزای ایتالیایی صحبت می کنید، در مورد تاریخچه خود پیتزا صحبت می کنید. زیرا ایتالیایی ها خالقان اولین غذاهای پیتزا مانند بودند.

در سال 1738، اولین پیتزا فروشی شناخته شده به وجود آمد و آن را Antica Pizzeria Port’Alba نامید که عمدتاً پیتزای ناپلی را به گردشگرانی که از ناپل بازدید می کردند با انتخاب های مختلف می فروخت.

برخی دیگر ادعا می‌کنند که رافائله اپوستینو، یک قهوه‌ساز مشهور در آن زمان، سبک پیتزای مدرن را ایجاد کرد و آن را برای مارگریتای ساووی، همسر ایتالیایی پخت. این پیتزا حاوی خمیر پیتزا، گوجه فرنگی و برگ ریحان بود. این پیتزا نشان دهنده پرچم ایتالیا بود که سفید، سبز و قرمز است.

تاریخچه پیتزای آمریکایی

ایتالیا، کشوری که پیتزا را اختراع کرد، در تاریخچه پیتزای آمریکایی نقش اساسی دارد. گفته می شود که این پیتزا توسط یک ایتالیایی آورده شده است و اولین پیتزا فروشی در ایالات متحده در شهر نیویورک واقع شده است.

هر دو تاریخ بر ایتالیا متمرکز است، کشوری که پیتزا را اختراع کرد. اما علیرغم شباهت‌هایشان، آمریکایی‌ها انتخاب بسیار گسترده‌تری از تاپینگ‌ها، ترکیب‌های تاپینگ و حتی ارائه داشتند.

این دو تاریخچه هر دو بر ایتالیا متمرکز است، کشوری که پیتزا را اختراع کرد. اما این شباهت‌ها باعث ایجاد تفاوت‌های بزرگی نیز شد، زیرا آمریکایی‌ها چاشنی تنوع در طعم، تاپینگ و ادویه ارائه دارند. آن ها معتقد بودند که به پیتزا رنگ مدرن می دهند.

تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی

تفاوت بین این دو نوع پیتزا به طور خلاصه عبارتند از:

پیتزای ایتالیایی پیتزای امریکایی
خمیر پوسته بسیار نازک شبیه کراکر. از نازک تا خیلی ضخیم.
سس روغن زیتون، گوجه فرنگی تازه پوره شده، سیر و پونه کوهی. تند و اغلب به آرامی در طی چند ساعت پخته می شود.
تاپینگ گاهی اوقات استفاده از یک تاپینگ یا بدون تاپینگ تاپینگ های گوناگون

1-تفاوت در خمیر

تفاوت در خمیر

خمیر پیتزا ایتالیایی

خمیر پایه یک پیتزای عالی در ایتالیا است. نازک، سبک و ترد. خمیر پیتزا ایتالیایی تنها با چند ماده ساده درست می شود: آرد، آب، نمک و مخمر. ایتالیایی ها در مورد خمیر خود دقیق هستند و معمولاً 72 ساعت طول می کشد تا آن را تهیه کنند و از خمیر مایه بهینه اطمینان حاصل کنند. علاوه بر این، آن ها در مورد کیفیت مواد تشکیل دهنده خود محتاط هستند. برای مثال، پیتزای سبک ناپل، به لطف گرمای شدید اجاق‌های هیزمی و نوع خاصی از آرد که به تشکیل پیتزای نازک کمک می‌کند، پوسته‌ای نرم، مطبوع و ملایم دارد.

خمیر پیتزا آمریکایی

از موارد اصلی تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی، خمیری است که آمریکایی ها در پیتزای خود استفاده می کنند. ضخیم تر و متراکم تر از خمیرهای ایتالیایی است. از دیگر تفاوت آن ها این است که خمیر پیتزا آمریکایی اغلب حاوی روغن زیتون یا شکر است که به آن بافت نرمی می دهد. برخلاف پیتزاهای ایتالیایی که از نوع خاصی از آرد استفاده می کنند، پیتزاهای آمریکایی را می توان با انواع مختلفی درست کرد. خمیر به طور قابل توجهی بین سبک های منطقه ای متفاوت است. از پیتزای سبک نیویورکی با برش های نازک و تاشو گرفته تا پوسته بشقاب عمیق شیکاگو، که شبیه خمیر پای کره ای است.

2-تفاوت در سس

تفاوت در سس

سس پیتزا ایتالیایی

از دیگر تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی استفاده از سس می باشد. سس روی پیتزاهای ایتالیایی معمولا ساده، تازه است و با موادی مانند گوجه فرنگی خرد شده کمی نمک و گاهی کمی ریحان یا سیر درست می شود. پیتزاهای ایتالیایی از گوجه فرنگی تازه پوره شده استفاده می کنند که طعم طبیعی گوجه فرنگی در هر لقمه مشخص است. سس ایتالیایی سبک تر و با تندی کم تر از نسخه آمریکایی است.

مطالعه بیشتر: دستور تهیه سس کچاپ

سس پیتزا آمریکایی

سس استفاده شده در پیتزا آمریکایی باعث ایجاد تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی می شود. سس های پیتزا آمریکایی اغلب با گیاهان و ادویه جات مانند پونه کوهی، ریحان، سیر و پودر پیاز، پخته و چاشنی می شوند. سس پیتزا به سبک آمریکایی عمدتاً با کنسرو گوجه فرنگی درست می شود و به آرامی پخته می شود و در نتیجه سس غلیظ تر و قوی تری به دست می آید که لایه دیگری از طعم را به پیتزا می بخشد. نسخه آمریکایی سس سنگین‌تر است و طعمی پررنگ‌تر از همتای ایتالیایی خود دارد.

در بالا به تفاوت پیتزا امریکایی و ایتالیایی اشاره کردیم که استفاده از سس عامل کلیدی اصلی در تفاوت آن ها می باشد. سس پیتزا ایتالیایی با مواد تازه درست می شود و بر طعم طبیعی گوجه فرنگی تمرکز دارد. در مقابل، سس پیتزا آمریکایی با گوجه فرنگی های کنسرو شده، پخته شده و با گیاهان و ادویه های مختلف چاشنی می شود و طعمی پررنگ تر و بارزتر ایجاد می کند.

3-تفاوت در پنیر

تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی

پنیر پیتزا ایتالیایی

از دیگر تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی استفاده از پنیر آن ها می باشد. پیتزا ایتالیایی در مورد پنیر سادگی و کیفیت را در اولویت قرار می دهد. ایتالیایی ها اغلب از پنیر متمایز موزارلا دی بوفالا خود استفاده می کنند، پنیری که از شیر گاومیش تهیه می شود که طعمی با طراوت را قرار می دهند. پنیر معمولاً در پیتزاهای ایتالیایی به مقدار کم استفاده می شود و به سایر مواد اجازه می دهد تا خود نمایی کنند. در واقع، در برخی از پیتزاهای سنتی مانند مارینارا هیچ پنیری استفاده نمی شود.

مطالعه بیشتر: رازهای کش دار شدن پنیر پیتزا

پنیر پیتزا آمریکایی

عامل اصلی در تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی استفاده از پنیر در پیتزا است. پنیر جذابیت اصلی پیتزاهای آمریکایی است. آمریکایی ها از پنیر موزارلا به مقدار زیاد در پیتزای خود استفاده می کنند. گاهی اوقات چندین نوع پنیر با هم ترکیب می‌شوند تا لایه‌ای غنی و لطیف از پنیر ایجاد کنند. سس گوجه فرنگی در پیتزای آمریکایی به طور معمول غلیظ و پر از پنیر است.

در حالی که پیتزاهای ایتالیایی و آمریکایی به طور غیرقابل انکاری خوشمزه هستند، انواع ایتالیایی سس تازه و خوش طعم تری ارائه می دهد و آن را از همتای آمریکایی خود متمایز می کند. این تفاوت استفاده از پنیر و ترکیب سس به طور قابل توجهی دو سبک پیتزا را متمایز می کند.

4-تفاوت در تاپینگ ها

تفاوت در تاپینگ ها

رویه پیتزا ایتالیایی

استفاده و کاربرد تاپینگ از مهم ترنی تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی است. پیتزاهای ایتالیایی از مینیمالیسم در تاپینگ ها استفاده می کنند و بر مواد اولیه با کیفیت بالا و محلی تاکید دارند. یک پیتزای کلاسیک ایتالیایی ممکن است دارای مجموعه‌ای از مواد تازه و ساده مانند گوجه‌فرنگی، ریحان، آرگولا باشد. ایده این است که طعم طبیعی هر یک از مواد را بدون غلبه بر مواد دیگر برجسته شود.

رویه پیتزا آمریکایی

در مقابل، پیتزاهای آمریکایی به عنوان یک بوم برای خلاقیت عمل می کنند و تاپینگ های مختلفی را ارائه می دهند. ترکیبات آن بی حد و حصر است، از پپرونی و سوسیس گرفته تا قارچ، پیاز و فلفل دلمه ای. برخی از غذاهای محلی، مانند پیتزای هاوایی با ژامبون و آناناس یا پیتزا پنیر استیک فیلی با استیک برش‌های نازک و پیاز سرخ‌شده، تنوع رویه‌های پیتزای آمریکایی را نشان می‌دهند.

پیتزاهای آمریکایی اغلب مملو از موادی مانند زیتون سبز یا سیاه، گوشت گاو، مرغ، آناناس و حتی گوجه فرنگی گیلاسی هستند. در نتیجه، در پیتزای آمریکایی بیشتر از یک پیتزای ایتالیایی پنیر و گوشت و سبزیجات بیشتری پیدا خواهید کرد.

مطالعه بیشتر: بهترین مارک سوسیس و کالباس

5-تفاوت در بافت

بافت پیتزا ایتالیایی

بافت پیتزا از مهم ترین تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی است. پیتزای ایتالیایی سبک و لطیف است، با خمیر ترد و نازک، لایه‌ای نازک از سس، و مقدار مناسب پنیر و تاپینگ ها. پیتزاهای ایتالیایی، مخصوصاً وقتی در اجاق هیزمی پخته می‌شوند، با کمک زغال کم به هر لقمه کمی دود اضافه می‌کند. به طور کلی، پیتزاهای ایتالیایی سبک تر و نازک تر از همتایان آمریکایی خود هستند و مواد اصلی آن گوجه فرنگی و پنیر موزارلا است. این نوع پیتزا اغلب به عنوان یک وعده غذایی کامل میل می شود و طعم و بافتی کامل را ارائه می دهد.

بافت پیتزا آمریکایی

همان طور که در بالا اشاره شد مهم ترین تفاوت پیتزا آمریکایی و ایتالیایی بافت آن است به این علت که پیتزاهای آمریکایی به دلیل خمیر ضخیم ‌تر و لایه ‌های زیاد سس، پنیر و تاپینگ‌ها، بافت دلچسب ‌تری دارند. در نتیجه یک وعده غذایی سیر کننده تر و قابل توجه تر است که اغلب همراه با سس آغشته میل می شود. با این حال، خمیر ضخیم تر پیتزای آمریکایی ممکن است همان طعم و بافت اصیل پیتزای ایتالیایی را نداشته باشد.

 

دسته بندی Blog
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
ورود به سایت